Ogólnopolski Portal Informacyjny. Portale regionalne BAI.
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Poniedziałek, 06 kwietnia 2020
Wybierz miasto na mapie
Moda na wieś
Data dodania: 2015-05-27 19:57:40
Moda na wieś
Źródło zdjęcia: Materiały Partnera
Polskie wsie pięknieją, w niczym nie przypominają zaniedbanych i smutnych miejscowości, do widoku których przywykliśmy przez ostatnie dekady. Dziś to nowoczesne i zadbane miejscowości. Wspólne przestrzenie zdobią obsadzone kwiatami skwerki, odradzają się wiejskie świetlice i domy kultury.

Zmieniła się także mentalność mieszkańców wsi. Większość z nich ma stały dostęp do Internetu, więc nie tylko na bieżąco wiec, co się na świecie dzieje, ale także korzysta z dobrodziejstw Internetu – kończą różne kursy, szkolenia, a także uczelnie wyższe, które coraz częściej oferują studia w trybie online. Coraz więcej mieszkańców wsi utrzymuje się także z pracy w innych sektorach.


Wieś się zmienia

Polska wieś wyraźnie odmłodniała. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat przybyło ponad 37 tys. gospodarstw rolnych prowadzonych przez młodych, najczęściej bardzo dobrze wykształconych rolników. Badania wskazują, że to właśnie w naszym kraju jest najwięcej młodych rolników w całej Unii Europejskiej.
.
To głównie zasługa wsparcia finansowego przyznawanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uruchomiono dwa programy, które miały na to ogromny wpływ – rolnicy w wieku przedemerytalnym, którzy przekazali gospodarstwo dzieciom (lub innym osobom) otrzymywali tzw. rentę strukturalną. Jednak największe wsparcie otrzymali młodzi gospodarze, którzy w ramach projektu „Ułatwianie startu młodym rolnikom” otrzymywali bezzwrotną premię, którą mogli przeznaczyć na modernizację gospodarstwa, a także podniesienie własnych kwalifikacji zawodowych. To zaowocowało nie tylko unowocześnieniem gospodarstw, ale przede wszystkim zmieniło mentalność rolników. Dziś mają oni pełną świadomość, jak powinno wyglądać nowocześnie zarządzane gospodarstwo, ale także wiedzą, jak pozyskać pieniądze z funduszy strukturalnych. Na większości bardzo nowoczesnych budynków gospodarczych oraz coraz częściej skomputeryzowanych obór widnieje tablica unijna, która jasno wskazuje, skąd zostały pozyskane środki na budowę.

Wsparcie otrzymują także osoby, które nie są wstanie utrzymać się z pracy na roli. ARiMR chętnie wspiera powstawanie nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich. Można więc otrzymać dofinansowanie na gospodarstwo agroturystyczne lub zająć się wyrobem serów czy wypiekiem domowego chleba na lokalne rynki.


Na wsi osiada coraz więcej mieszczuchów

Coraz więcej mieszkańców miast decyduje się zamieszkać na wsi. Ogromny wpływ na to ma rozwój wsi. Dziś wiele z nich ma własną kanalizację, oczyszczalnie ścieków, a nawet gazociągi. Także gminne drogi są w coraz lepszym stanie. Na wieś przyciąga nie tylko wolniejsze tempo życia, co dla ludzi zmęczonych wiecznym pędem ma ogromne znaczenie. Bardzo dużo osób wybiera wieś, jako doskonałe miejsce do wychowywania dzieci. Mają one bliski kontakt z naturą, a poziom szkolnictwa nie odbiega już tak znacznie od poziomu w mieście. Nauczyciele są coraz lepiej wykształceni, klasy są małe i kameralne, a wyposażenie szkolnych pracowni często bywa o wiele lepsze niż szkołach miejskich.

Materiały Partnera / E.S.
Tagi: moda na wieś, polskie wsie, wies się zmienia
Najczęściej czytane
× Z ostatniej chwili! Czy nadeszła zmiana systemu polityczno-ekonomicznego na ziemi? Z ostatniej chwili. Poszukiwany Michał 22-latka i jej dziecko odnalezione
CZYTAJ WIĘCEJ
go to top