Ogólnopolski Portal Informacyjny. Portale regionalne BAI.
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Wtorek, 31 marca 2020
Wybierz miasto na mapie
Rozliczanie czasu pracy
Data dodania: 2015-06-18 18:20:24
Rozliczanie czasu pracy
Źródło zdjęcia: Materiały Partnera
Czas pracy jest zagadnieniem niezwykle interesującym dla obu stron, pomiędzy którymi zawiązuje się współpraca – zarówno z punktu widzenia pracownika, który niekiedy zostaje po godzinach i liczy, że jego wynagrodzenie będzie uwzględniało liczne nadgodziny, jak i ze strony pracodawcy, który musi kontrolować pracowników przez ich wywiązywanie się z obowiązków. W sytuacji, kiedy zatrudniamy więcej osób, nie sposób sprawować kontroli jedynie na podstawie swoich obserwacji. Te mogą być również złudne, bo opierać się będą jedynie na domysłach czy przypadku, jakim może być wyjątkowe spóźnienie u nienagannej i punktualnej osoby czy chroniczne spóźnienia, które przypadkowo przeoczymy. Chcąc wprowadzić jasny dla obu stron sposób rozliczenia czasu pracy, potrzebujemy systemu, który nas w tym wesprze. Jeśli planujemy wprowadzić nowoczesne zmiany w swoim przedsiębiorstwie, warto zapoznać się z możliwościami, jakie otwiera przed nami w pełni zautomatyzowany rejestrator czasu pracy.


Zarządzanie czasem pracowników

Z perspektywy pracodawcy rejestracja czasu pracy pozwala na wypracowanie jasnych metod, według których będziemy rozliczać naszych pracowników.
. Automatyczny system znacząco wpływa na sprawne funkcjonowanie firmy, gdyż mamy kontrolę nad czasem pracy, nadgodzinami, zmianami dodatkowymi (np. w weekendy). Pozwala to również na zarządzanie personelem – zarówno pod kątem spóźnień, nieobecności i ewentualnych konsekwencji zaniechania obowiązków, jak i od strony monitorowania wejść do firmy, obecności gości czy ułatwionego sposobu rozliczania (bardzo często listy płac można tworzyć przez eksport danych do kadr). Jak zatem widać, dla pracodawcy rejestrator wpływa na dwie istotne jakości: sprawiedliwe i dokładne rozliczanie, zgodne z Kodeksem Pracy oraz dyscyplinę wśród pracowników, którzy stosują się do ogólnie przyjętych zasad oraz pracują efektywniej, gdyż czas ich pracy jest w pełni nadzorowany.


Jasne zasady dla pracownika

Z punktu widzenia pracownika, automatyczny rejestrator również może przynieść istotne korzyści, o czym przekonają się osoby zostające po godzinach czy pracujące według systemu zmianowego uwzględniającego niestandardowe godziny (np. weekendy, zmiany nocne, itp.). Za pomocą karty, PINu lub metody biometrycznej szybko zalogujemy się do miejsca pracy. Jest to mało kłopotliwe, gdyż odchodzi od starych metod, które niekiedy mogły zabierać cenny czas i wpływać na nasze spóźnienie lub jego brak. Dodatkowo pracownik może mieć pewność, że system bezbłędnie podliczy czas jego pracy, zatem nie należy obawiać się żadnych pominiętych nadgodzin czy manipulacji. Choć nadzór pracodawcy nad naszym czasem może wydawać się nieprzyjemny, mamy dodatkową motywację do wykonywania swoich obowiązków, gdyż mamy świadomość, że jesteśmy rozliczani za wykonane w danym czasie zadania.

Rejestrator czasu pracy to dobre rozwiązanie w każdej nowoczesnej firmie, która ma na uwadze dobro pracowników, jak i pracodawców. Ci pierwsi są dokładnie rozliczani za swoją pracę, natomiast pracodawcy mogą sprawować pieczę nad wydajnością i czasem poświęconym na realizację konkretnych projektów.

Materiały Partnera / E.S.
Tagi: czas pracy, rozliczanie czasu pracy
Najczęściej czytane
× Z ostatniej chwili! Czy nadeszła zmiana systemu polityczno-ekonomicznego na ziemi? Z ostatniej chwili. Poszukiwany Michał 22-latka i jej dziecko odnalezione
CZYTAJ WIĘCEJ
go to top