Ogólnopolski Portal Informacyjny. Portale regionalne BAI.
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Czwartek, 27 lutego 2020
Wybierz miasto na mapie
Dom wkomponowany w otoczenie
Data dodania: 2015-06-29 20:38:09
Dom wkomponowany w otoczenie
Źródło zdjęcia: Materiały Partnera
O wyglądzie domu decyduje nie tylko jego bryła, ale także elewacja. Często to ich kolor oraz faktura decydują o tym, czy dom dobrze komponuje się z otoczeniem, pasuje do pozostałych budynków. Odpowiednio dobrane elewacje mogą także sprawić, że budynek będzie wydawał się lżejszy, niż jest w istocie, albo wręcz przeciwnie, będzie sprawiał wrażenie ciężkiego i masywnego.

Elewacja, to nie tylko ochrona domu, ale także jego dekoracja. Odpowiednio dobranym kolorem lub strukturą można sprawić, że dom będzie wyglądał zupełni inaczej niż na projekcie. Jednak zanim dobierze się kolor trzeba bardzo dokładnie przyjrzeć się otaczającym budynkom, nic tak bowiem nie razi, jak niedobrany do otoczenia kolor elewacji.


Zabawa w kolory

Różowy lub jaskrawoczerwony budynek na tle stonowanych domków nie będzie wyglądał dobrze. Kolor elewacji trzeba dobrać nie tylko do sąsiednich zabudowań, ale także do otoczenia, w tym zieleni (także tej, którą planuje się nasadzić). Warto także sprawdzić lokalne przepisy, w niektórych gminach (choć w ciąż w niewielu) są określone zasady dotyczące używanych kolorów i materiałów na elewację, tak by wszystkie budynki w okolicy tworzyły spójną całość.
.

Kolor trzeba dopasować do elementów budynków - dachu, koloru, a nawet rodzaju stolarki okiennej i drzwiowej, a także rynien. Pod uwagę warto wziąć także rodzaj ogrodzenia. Kolory najlepiej jest dobierać z tej samej palety barw, można za to bawić się odcieniami - na przykład wszystko w odcieniach brązu lub beżu z brązowymi akcentami stolarki. Dużo więcej wyczucia, a także znajomości łączenia barw wymaga malowanie w kontrastowych odcieniach. Co prawda można dzięki nim uzyskać bardzo ciekawe efekty, ale nieumiejętnie dobrane mogą wyglądać bardzo nieefektownie.

Warto także wiedzieć, że dzięki kolorom można optycznie powiększyć bryłę budynku (wszystkie jasne kolory od bieli, po bardzo delikatne pastele), jak i optyczni zmniejszyć, gdy zastosujemy ciemne barwy. Ciemny kolorów domu powoduje także, że stapia się on z otoczeniem, przede wszystkim zielenią i ukształtowaniem terenu.

Dodanie pionowych pasów w ciemniejszym kolorze sprawi, że budynek będzie wydawał się wyższy, z kolei pasy poziome go obniżą i nieco wydłużą.


Jaką elewację wybrać

Elewacje domów jednorodzinnych muszą być przede wszystkim trwałe. Powinny dobrze zabezpieczać budynek przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, a więc muszą być odporne na mróz, słońce, wilgoć, a także zacinające deszcze, czy grad. Trzeba także zwrócić uwagę, czy są odporne na zanieczyszczenia chemiczne obecne w powietrzu, a także opadach atmosferycznych. Najczęściej farby elewacyjne są już sprzedawane gotowe, czyli nie trzeba ich samodzielnie mieszać. Przed użyciem warto wypróbować farbę na fragmencie muru, ponieważ na każdej elewacji odcień może się nieco różnić. Powinno się je także dobrać do rodzaju tynku - na niektórych podłożach można stosować tylko określone rodzaje farb. Wybierając ciemny kolor trzeba szczególną uwagę zwrócić na trwałość farby, ponieważ widać na nich nawet najdrobniejsze spękania, czy odpryski.

Materiały Partnera / E.S.
Tagi: dom wkomponowany w otoczenie, elewacje domów jednorodzinnych
Najczęściej czytane
× Z ostatniej chwili! Czy nadeszła zmiana systemu polityczno-ekonomicznego na ziemi? Z ostatniej chwili. Poszukiwany Michał 22-latka i jej dziecko odnalezione
CZYTAJ WIĘCEJ
go to top