Ogólnopolski Portal Informacyjny. Portale regionalne BAI.
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Wtorek, 31 marca 2020
Wybierz miasto na mapie
Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?
Data dodania: 2015-11-19 10:01:42
Jak uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu?
Źródło zdjęcia: Materiały Partnera
Każdy z nas, w czasie trwania całego swojego życia, narażony jest na występowanie różnego rodzaju urazów, kontuzji i innych szkód. Z tego też względu, w zasadzie wszyscy posiadamy ubezpieczenie zdrowotne, którego zadaniem jest finansowa ochrona w momencie wystąpienia wypadku. Kiedy i jak umiejętnie z niego korzystać?


Kiedy możemy się go domagać?

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu przysługuje między innymi poszkodowanym we wszelakich wypadkach komunikacyjnych, wypadkach przy pracy, a także tym, którzy doznali szkody wskutek błędu medycznego czy też innych, niefortunnych zdarzeń. Wszystkie te osoby mają prawo domagać się stosownej rekompensaty.


Na czym polega uszczerbek na zdrowiu?

Uszczerbek taki może dotyczyć zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, a tym samym polegać na cierpieniach, które związane są bezpośrednio ze stanem zdrowia, ale i z jego dalszymi następstwami. Te mogą dotyczyć zmian w wyglądzie, psychice, ale także na przykład powodować poczucie osamotnienia czy wykluczenia społecznego.
.

Podstawą do przyznania zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu są jednak nie tylko trwałe, ale także przejściowe zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Również i w tym krótkim czasie poszkodowany musi znosić cierpienia fizyczne oraz psychiczne, a to uprawnia go do przyznania mu odszkodowania za poniesione straty.


Jak wysokie będzie nasze odszkodowanie?

Wysokość odszkodowania ustalana jest na podstawie specjalnej tabeli uszczerbku na zdrowiu. Tabelę taką tworzy towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym posiadamy swoje ubezpieczenie, i wskazuje ona procentowy udział poniesionej straty. Przeważnie stosowaną zasadą jest ta, według której jeden procent uszczerbku na zdrowiu odpowiada jednemu procentowi sumy ubezpieczenia.


Jakie dokumenty będą przydatne w otrzymaniu odszkodowania?

Do dokładnego określenia wysokości odszkodowania, przyczynia się między innymi także opinia komisji lekarskiej oraz całość dostarczonej przez poszkodowanego dokumentacji medycznej. Po otrzymaniu finansowej rekompensaty, osoba, która doznała krzywdy, ma prawo odwołać się od jej wartości. Jeśli uważa ona, że uzyskane odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu jest zbyt niskie, posiada możliwość zwrócenia się do odpowiednich instytucji, celem ponownego rozpatrzenia sprawy.


Materiały Partnera / E.S.
Tagi: uszczerbek na zdrowiu, odszkodowanie, jak uzyskać odszkodowanie
Najczęściej czytane
× Z ostatniej chwili! Czy nadeszła zmiana systemu polityczno-ekonomicznego na ziemi? Z ostatniej chwili. Poszukiwany Michał 22-latka i jej dziecko odnalezione
CZYTAJ WIĘCEJ
go to top