Ogólnopolski Portal Informacyjny. Portale regionalne BAI.
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Sobota, 20 stycznia 2018
Wybierz miasto na mapie
Czy będzie ustawa w trosce o „mniejszych braci”?
Data dodania: 2017-11-12 14:00:28
Czy będzie ustawa w trosce o „mniejszych braci”?
Źródło zdjęcia: pixabay
Do zabijania zwierząt w Polsce wykorzystuje się między innymi elektrody…

Około 10 mln zwierząt w kraju jest zabijanych na futra. W światowym rankingu zajmujemy pod tym względem niechlubne drugie miejsce. Lisy razi się prądem, a norki gazuje. Lisy są przekarmiane dla zwiększenia objętości futra. Zwierzęta osiągają masę nawet 20 kilogramów, gdy na wolności ich masa nie przekracza 3,5 kilograma.

„Zabijanie lisów przez wkładanie elektrody do odbytu i zamykanie obwodu przez przykładanie drugiej elektrody do pyska – to podłość, która zaprzecza niezbywalnej godności ludzi, którzy pracują w tym brudnym, krwawym przemyśle” – czytamy w projekcie.
. Nadzieją na zmiany jest nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt autorstwa grupy posłów PiS. Ich przedstawicielem jest Krzysztof Czabański.

Projekt ma pomóc nie tylko zwierzętom hodowlanym, ale także tym w cyrkach, czy psom trzymanym na łańcuchach. Projekt przewiduje rozszerzenie odpowiedzialności za zachowania, które do tej pory nie były traktowane jako znęcanie się nad zwierzętami. Chodzi min. o trzymanie zwierząt na mrozie czy w upale, a także o umieszczanie kolców na budynkach dla odstraszania ptaków. Ustawa ma zaostrzyć także kary za skrajnie brutalne traktowanie zwierząt i może być zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Projekt zyskał uznanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który się pod nim podpisał. W przypadku ustawy, która ma zakończyć cierpienie zwierząt w Polsce, jest prawdopodobna jednomyślność w sejmie.

A.W.

Źródło informacji: gazeta.pl
Tagi: zabijanie zwierząt, ustawa, elektrody
go to top