Ogólnopolski Portal Informacyjny. Portale regionalne BAI.
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Poniedziałek, 06 kwietnia 2020
Wybierz miasto na mapie
Według urzędników PUP cztery podzielić na dwa nie równa się dwa
Data dodania: 2017-11-29 12:10:38
Według urzędników PUP cztery podzielić na dwa nie równa się dwa
Źródło zdjęcia: pixabay
Żony rolników powiatu bełchatowskiego dyskryminowane latami!
Prawników starostwa pod lupę!


Zwłaszcza, że nie chodzi o jakieś tam duperele, ale o jawną dyskryminację małżonka rolnika, posiadającego gospodarstwo rolne powyżej 2 ha, nie większe niż 4 ha przeliczeniowe.

Przecież odmawiając takiemu małżonkowi przyznania statusu bezrobotnego z prawem do zasiłku, jest niejako z automatu zaszeregowaniem go jako obywatela drugiej kategorii i dodatkowo służy oszustwu. No chyba, że zdaniem profesjonalnych prawników starostwa ukrywanie w KRUS-ie rzeczywistego bezrobocia, oszustwem nie jest, a dzielenie obywateli na kategorie dopuszcza Konstytucja, ustawa o przeciwdziałaniu bezrobociu, czy wreszcie ustawa o obowiązkowym ubezpieczeniu rolników.

Poza tym Naczelny Sąd Administracyjny, już w roku 2008 wyjaśnił kwestię własności ułamkowej i własności łącznej i jasno wskazał na różnice między nimi, wskazując jak zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, powinno się obliczać powierzchnię rolną dla każdego z małżonków pozostających w ustawowej wspólności małżeńskiej, która to wspólność z mocy prawa jest współwłasnością łączną.

Zatem, jak to możliwe, że w powiecie bełchatowskim pod okiem prawników, powierzchnię gospodarstwa rolnego, liczyli i nadal liczą po swojemu, tak aby odmówić przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych w sytuacji np. kiedy powierzchnia wspólnego gospodarstwa rolnego małżonków, nie przekracza 4 ha przeliczeniowych?

Przecież dla średnio rozgarniętego dziesięciolatka jest oczywiste, że kiedy wspólne 4 ha męża i żony, podzieli się przez dwa (domniemanie równości części), to oboje mają po 2 ha, czyli bez przeszkód spełniają warunek o nie przekroczeniu 2 ha przeliczeniowych. Jednak jak się okazuje urzędnik PUP w Bełchatowie ma własny, zaprogramowany sposób liczenia (sic!) I tak od tego najniższego po tego na samym wierchu, liczą tak, że na każdego z małżonków wychodzi po 4 ha przeliczeniowe. Nie dziw, że po takim „przeliczeniu”, to dalej dla urzędasa przysłowiowa bułka z masłem: zasiłek dla bezrobotnych nie należy się, bo hektary przekroczone i  już bez przeszkód można upchać małżonka (żonę) rolnika pod ubezpieczenie KRUS.

Starostom powiatu bełchatowskiego i tym z lewej i tym z prawej, a i tym z  PSL, trudno przypisywać logikę mniejszą niż u dziesięciolatka, a jeśli jest tak, że sami nie potrafią racjonalnie myśleć i czytać ustawy prospołeczne ze zrozumieniem, to przecież jako organ samorządowy, taki starosta Kaczmarek, Zatorski, Chrzęst czy obecny Wyczachowski posiadali i posiadają fachową obsługę prawną, która to na dodatek za swoje usługi prawne, świadczone czy to na etacie, czy w innej formie pobiera niezłą kasę.
.

Za co tę kasę inkasuje, niech ktoś sprawdzi!

Zanim jednak to nastąpi, każdego potencjalnego bezrobotnego z terenu powiatu bełchatowskiego, zachęcam do zaznajomienia się z treścią Art.67 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej :” Obywatel pozostający bez pracy nie z własnej woli i nie mający innych środków utrzymania ma prawo do zabezpieczenia społecznego, którego zakres i formy określa ustawa.

Jednak w sytuacji kiedy organ samorządowy zdaje się tylko na wersję prawa w  interpretacji swoich prawników, to ty „prosty” człowieku, nie masz innego wyjścia, jak samemu zadbać o swoje sprawy! A aby mieć pewność, że „zakres i formę określoną przez ustawę”, bełchatowscy urzędnicy nie zastosują ze szkodą dla ciebie-bezrobotnego obywatela, tłumacząc po swojemu ustawę o obowiązkowym ubezpieczeniu w KRUS, odeślij ich do uzasadnienia Wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego I OSK 100/14 z dnia 26 czerwca 2015r.:
(..) stwierdzić należy, iż istnieje pewna niespójność pomiędzy tymi przepisami. Okazuje się bowiem, że małżonek rolnika nie pracujący na stałe w gospodarstwie rolnym mieści się w definicji bezrobotnego zawartej w art.2 ust. 1 pkt 2 lit.d/ustawy. Jednocześnie, o ile pracuje w gospodarstwie domowym rolnika podlega ubezpieczeniu z mocy ustawy o KRUS. Można zatem w takim stanie prawnym powiedzieć, że wybór statusu należy do małżonka rolnika. Wszelką bowiem niespójność przepisów, które pociągają za sobą określone przywileje finansowe, nie mogą być interpretowane rozszerzająco, należy tłumaczyć na korzyść obywatela”

No to już nie ma innego wyjścia, tylko mus zapytać samorządowe papugi, gdzie były lata całe (mamy koniec 2017), kiedy żonie rolnika jako współwłaścicielowi, bełchatowskie urzędasy przypisywały całą nieruchomość rolną, czym stawiały ją w niewspółmiernie gorszej sytuacji, niż męża?
Widać jak na dłoni, że „Ch, d…i kamieni kupa”, to wcale nie przeszłość.
A dyskryminacja była i jest i będzie, dopóki rzecz jasna państwo będzie teoretyczne, a kasty różnej maści nie będą odpowiadały za nic.

Nie wiem jak kto, ale ja mam powyżej uszu słuchania, kto i jak samorządował w Warszawie, kto, czyja rodzina, na czym i w jaki sposób się uwłaszczyła. Przecież my u siebie mamy podobne, samorządowe „grabie”, swoją lokalną kastę, która uwłaszczała się takimi samymi metodami jak ci w stolicy, tyle, że tamci obłowili się bardziej, bo tam nieruchomości więcej warte. Do tego, o tych z Warszawy mówi się non stop, a o naszych lokalnych wzbogaconych cisza „jak po śmierci organisty”.
Ten temat obiecuję rozwinąć za czas jakiś.

Jerzy Sztorc
Tagi: urzędnicy, PUP Bełchatów, żony rolników
Najczęściej czytane
× Z ostatniej chwili! Czy nadeszła zmiana systemu polityczno-ekonomicznego na ziemi? Z ostatniej chwili. Poszukiwany Michał 22-latka i jej dziecko odnalezione
CZYTAJ WIĘCEJ
go to top