Ogólnopolski Portal Informacyjny. Portale regionalne BAI.
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Piątek, 14 grudnia 2018
Wybierz miasto na mapie
Od napiwków należy zapłacić składkę ZUS?
Data dodania: 2018-01-03 14:38:32
Od napiwków należy zapłacić składkę ZUS?
Źródło zdjęcia: facebook.com/ lodz.dlawas.info/
Fiskus uważa, że dodatkowe pieniądze, które dostają pracownicy np. hoteli czy restauracji na przykład za bardzo dobrą obsługę, stanowią ich przychód. A więc należy od nich odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne.

Taką opinię sformułował Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, potwierdzając praktykę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli kontrolerzy z ZUS-u zauważą, że w danym miejscu nie są odprowadzane składki od napiwków, nakazują zmianę tej praktyki. I oczywiście, zapłatę zaległej należności.

Wrocławski Sąd Apelacyjny rozpatrywał sprawę pracowników kasyna, którzy dostawali napiwki od zadowolonych klientów.
. Od tych pieniędzy odprowadzano podatek, ale nie odprowadzano składek ubezpieczeniowych. Podczas kontroli ZUS zakwestionował tę praktykę więc sprawa trafiła do sądu. W pierwszej i w drugiej instancji sądy przyznały rację ubezpieczycielowi.

Sędziowie uznali bowiem, że napiwki trzeba uznać za przychody uzyskane ze stosunku pracy. Nie miał w tym wypadku znaczenia fakt, że nie były te przychody finansowane przez pracodawcę, a sama wypłata napiwków zależała wyłącznie od dobrej woli klientów kasyna - stwierdził sąd.

Wskazał też, że wykaz przychodów, które nie są wliczane do podstawy wymiaru składek, czyli takich, od których nie trzeba płacić daniny na rzecz ZUS – u został zamieszczony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1998 r. W tym wykazie tym nie na mowy o napiwkach. Sąd uznał więc, że prawodawca chciał, żeby od napiwków odprowadzić składki ubezpieczeniowe.

Trzeba jednak zauważyć, że wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu dotyczył kasyna. Kontrola tego, ile pieniędzy mieli pracownicy z napiwków, jest w tym wypadku dla pracowników ZUS-u prosta, ponieważ kasyna mają obowiązek prowadzenia ich rejestru. W restauracjach, kawiarniach czy zakładach fryzjerskich często tipy są wręczane bezpośrednio obsłudze i nigdzie nie są notowane.


Źródło informacji: lodz.dlawas.info/A.W.
Tagi: ZUS, napiwki, Fiskus, Sąd Apelacyjny
× Z ostatniej chwili! Nauczyciele informują - Proszę poszukać sobie opiekunki UWAGA! Nadciąga Marielou! Konferencja prasowa pod hasłem: „ZWIĄZKOWE VOTUM NIEUFNOŚCI DLA MINISTER ZALEWSKIEJ”
CZYTAJ WIĘCEJ
go to top