Ogólnopolski Portal Informacyjny. Portale regionalne BAI.
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Sobota, 15 grudnia 2018
Wybierz miasto na mapie
Jest bakteria odporna na antybiotyki, grozi nam epidemia?
Data dodania: 2018-01-10 10:56:30
Jest bakteria odporna na antybiotyki, grozi nam epidemia?
Źródło zdjęcia: pixabay
Na Pomorzu pojawiła się odporna na leczenie najsilniejszymi antybiotykami bakteria Klebsiella pneumoniae typu OXA-48 – donosi Radio Gdańsk.

Do tej pory stwierdzono ją u ośmiu pacjentów w trzech szpitalach i hospicjum w różnych miejscowościach na Pomorzu. Jest to druga superbakteria na tym terenie. Do końca tygodnia wojewoda pomorski powołać ma specjalny zespół, który będzie monitorował sytuację i zapobiegał rozprzestrzenieniu się ognisk bakterii. W jego skład wejdą konsultanci do spraw epidemiologii, mikrobiologii lekarskiej, pielęgniarstwa epidemiologicznego, przedstawiciele Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i inspekcji sanitarnej w Gdańsku.
.

Tomasz Augustyniak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku przekazał, że zadziałano natychmiast, żeby nie zdarzyła się sytuacja podobna do tej, która ma miejsce na Mazowszu i na Podlasiu. Jak tłumaczył, według danych jest tam największa w Polsce liczba szpitalnych zakażeń.

Przekazano, że zakażeni pacjenci są w stanie stabilnym. Dr Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierownik Oddziału Epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gdańsku tłumaczy, że to „niechorujący nosiciele”.

Już ponad rok temu w Polsce ujawniono ogniska bakterii z grupy odporności OXA-48. Prawdopodobnie trafiły one do Polski z krajów arabskich. Podobne rozprzestrzeniają się we Francji, Niemczech i Holandii.

Źródło informacji: wprost.pl/A.W.
Tagi: epidemia, superbakteria, Gdańsk
× Z ostatniej chwili! Nauczyciele informują - Proszę poszukać sobie opiekunki UWAGA! Nadciąga Marielou! Konferencja prasowa pod hasłem: „ZWIĄZKOWE VOTUM NIEUFNOŚCI DLA MINISTER ZALEWSKIEJ”
CZYTAJ WIĘCEJ
go to top