Ogólnopolski Portal Informacyjny. Portale regionalne BAI.
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Piątek, 14 grudnia 2018
Wybierz miasto na mapie
Polska krowa gwiazdą BBC!
Data dodania: 2018-01-26 14:42:08
Polska krowa gwiazdą BBC!
Źródło zdjęcia: facebook.com/ polityka.pl/
Jesienią uciekła właścicielowi i dołączyła do stada żubrów.

To już trzy miesiące. Podlaska krowa, która dołączyła do stada żubrów, stała się bohaterką czwartkowego materiału BBC. W listopadzie 2017 roku krowę wśród stada 50 żubrów, w pobliżu Puszczy Białowieskiej zauważył Adam Zbyryt, ornitolog często przemierzający te tereny. Martin Morgan, dziennikarz BBC, przytacza część wywiadu, którego Zbyryt udzielił TVN24:
„Spotkanie stada żubrów w okolicy Puszczy Białowieskiej to nic dziwnego. Ale jeden z osobników miał zupełnie inny odcień niż reszta stada: jego sierść była jasnobrązowa, a żubry są kasztanowe lub brunatne”.

Ornitolog sądził, że ma do czynienia z mutacją. Później się zorientował, że to krowa limousin – francuska rasa popularna w Polsce.
. Przyrodnicy zakładali, że po zapadnięciu zimy wróci na swoje pastwisko. Ale dziś, po kilku miesiącach, nadal towarzyszy żubrom. Na dowód przetrwania tej niezwykłej przyjaźni natrafił dr hab. Rafał Kowalczyk, biolog, autor zdjęcia. „Wybrała wolność” – podsumowuje BBC.

Krowa jest jeszcze młoda i jeszcze słabo zintegrowana z grupą. Żubry stanowią jeden organizm, ale przecież wszystko jest możliwe…. . „Powstaje pytanie, czy to nie stanowi zagrożenia dla populacji żubra. Nie wiadomo przecież, czy się nie rozmnożą, a tym samym zanieczyszczą populację żubra hybrydą. Dodatkowym zagrożeniem jest to, że cielęta żubra są zwykle większe i krowa może umrzeć w trakcie porodu” – tłumaczy Kowalczyk.

Za kilka miesięcy krowa podrośnie więc w trosce o nią . „Trzeba się tym zająć i – być może – odłowić, schwytać żywcem krowę”.

Źródło informacji: polityka.pl/ A.W.
Tagi: krowa, BBC, żubry, hybryda
× Z ostatniej chwili! Nauczyciele informują - Proszę poszukać sobie opiekunki UWAGA! Nadciąga Marielou! Konferencja prasowa pod hasłem: „ZWIĄZKOWE VOTUM NIEUFNOŚCI DLA MINISTER ZALEWSKIEJ”
CZYTAJ WIĘCEJ
go to top