Ogólnopolski Portal Informacyjny. Portale regionalne BAI.
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Sobota, 23 lutego 2019
Wybierz miasto na mapie
Klienci Biedronki oszukiwani! Uważajcie na ten przekręt
Data dodania: 2018-04-13 13:55:53
Klienci Biedronki oszukiwani! Uważajcie na ten przekręt
Klienci Biedronki oszukiwani! Uważajcie na ten przekręt Klienci Biedronki oszukiwani! Uważajcie na ten przekręt
Źródło zdjęcia: CERT Polska
Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie danych do internetowych kont bankowych. Przestępcy posługują się domeną bony-biedronka.com, pod którą znajduje się strona internetowa przypominająca oficjalną stronę tej sieci sklepów. Służy ona do wyłudzania danych do kont bankowych.

Potencjalnym ofiarom prezentowany jest niezbyt starannie przygotowany tekst wraz z banerem, który sugeruje, że w ramach oferty specjalnej możliwe jest zakupienie bonu zniżkowego na 50 zł.
.

Po kliknięciu w baner ofiara jest przekierowywana na stronę podszywającą się pod bramkę płatności Dotpay. Phishingowa strona bardzo przypomina tę oryginalną, a dodatkowo posługuje się certyfikatem SSL wystawionym przez Let’s Encrypt.

Fałszywa bramka prosi ofiarę o wybór swojego banku, aby w następnym kroku zaprezentować imitację formularza logowania do serwisu transakcyjnego. Kiedy użytkownik poda swoje dane, skrypt napisany przez napastników inicjuje równoległą sesję z danym bankiem, loguje się tymi danymi i podejmuje czynności mające na celu wyprowadzenie pieniędzy z konta ofiary na rachunek bankowy podstawiony przez atakujących.

Działający w sieci oszuści stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla internautów. Przede wszystkim dlatego, że stworzone przez nich strony i formularze do złudzenia przypominają te oryginalne. Aby nie paść ich ofiarą trzeba ostrożnie i z rozwagą podchodzić do wszelkich ogłoszeń o promocjach, szczególnie tych, które wymagają od nas wykonania internetowej płatności. Konieczne jest także zwracanie szczególnej uwagi na adres bramki płatności – ta prawdziwa znajduje się pod adresem ssl.dotpay.pl i posiada certyfikat SSL OV.

CERT Polska, Fakt / ES
Tagi: oszustwa, Biedronka, bony, darmowe, internet
Najczęściej czytane
× Z ostatniej chwili! Gminy mogą ubiegać się o granty na szkolenia z podnoszenia kompetencji cyfrowych Jubileusz 30-lecia Ceramiki Paradyż Nagroda IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”
CZYTAJ WIĘCEJ
go to top