Ogólnopolski Portal Informacyjny. Portale regionalne BAI.
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa


 
Środa, 17 lipca 2019
Wybierz miasto na mapie
Widzisz dziecko bez opieki? Nie bądź obojętny! REAGUJ!
Data dodania: 2018-06-25 10:12:36
Widzisz dziecko bez opieki? Nie bądź obojętny! REAGUJ!
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Każdego dnia w Polsce policjanci interweniują w sytuacjach, w których życie i zdrowie dzieci jest zagrożone przez niewłaściwą opiekę osób dorosłych. Niestety, pomimo powtarzających się szokujących historii, rodzice lekceważą przestrogi i nie uczą się na błędach innych.

Coraz częściej w środkach masowego przekazu pojawiają się informacje o tragicznych zdarzeniach z udziałem dzieci. Ich różnorodność jest ogromna, począwszy do wypadków losowych po zdarzenia kryminalne.

Niestety, pomimo powtarzających się wciąż szokujących historii, rodzice lekceważą przestrogi i nie uczą się na błędach innych. Żyjemy w przekonaniu, że tego typu sytuacje dotyczą tylko rodzin patologicznych. Nic bardziej mylnego. Wypadki z udziałem dzieci mogą zdarzyć się wszędzie. Oto przykłady z kilku ostatnich dni.
. W Słupsku 3-letni Marcel podczas zabawy z 5-letnią siostrą udusił się w pralce. Z kolei na jednym z osiedli w Łodzi 4-letni Czarek wypadł z okna na 6 piętrze. Niestety nie udało się go uratować. Podobnie zresztą jak 3-letniej dziewczynki z Rybnika pozostawionej przez ojca w upale w samochodzie.

W Olsztynie 31-letnia matka zostawiła w mieszkaniu 4 swoich dzieci i „na chwilę wyskoczyła do koleżanki”. Miała blisko promil alkoholu w organizmie. Na Podkarpaciu policjanci, przejeżdżając przez jedną z miejscowości, zauważyli samotnie idącego chodnikiem małego chłopca. Był lekko ubrany, przemoczony i zapłakany. Jak się okazało, 2-latek był 300 metrów od domu, w którym byli pijani rodzice. Nawet nie zauważyli, że dziecko wyszło. Wałbrzyscy policjanci pomogli wrócić do domu 1,5-rocznej dziewczynce, która bez opieki znalazła się na jednej z ruchliwych ulic. Również w tym przypadku rodzice się nie zorientowali, że dziecka nie ma. Oboje byli pijani.

Początek wakacji to doskonały moment, aby przypomnieć rodzicom, że pozostawiając na podwórku, na placu zabaw swoje dziecko bez opieki osoby dorosłej, narażają się na odpowiedzialność prawną. Pamiętajmy, że dziecko wymaga naszej opieki i ciągłej kontroli, a opiekunowie powinni być przede wszystkim trzeźwi.

Nie bądźmy obojętni, reagujmy w sytuacjach, kiedy widzimy pozostawione bez opieki dzieci. Czasami sygnał od sąsiada, zwykłego przechodnia czy jakiejkolwiek innej osoby zainteresowanej losem dziecka może zapobiec tragedii.
Za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia grozi kara do 5 lat więzienia.

Policja.pl / JR
Tagi: dziecko bez opieki, wypadki, reaguj
Najczęściej czytane
× Z ostatniej chwili! Z ostatniej chwili. Poszukiwany Michał 22-latka i jej dziecko odnalezione Poszukiwana Iwona P. z 1,5 roczną córeczką
CZYTAJ WIĘCEJ
go to top